“Ljudi, izolirani u svojim domovima, gladni su informacija, a novinari su tu da im ih pruže. Dok ste svi u kućama, mi smo na ulici. Mi vam prenosimo što se događa, što kažu stručnjaci, pričamo vaše priče, tražimo odgovore na vaša pitanja. Mi smo vaš prozor u svijet. Zato smo pred domom u kojem je koronavirus, dok ga ostali zaobilaze u širokom luku, mi smo s epidemiolozima, sestrama, policijom… I trebamo biti jer smo novinari. Trudimo se kako biste vi u ovom zbunjujućem vremenu doznali sve što vas zanima i što trebate znati.”
Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/premium/oni-koji-napadaju-novinare-zele-da-ste-slijepi-i-gluhi-1394086 – http://www.vecernji.hr
- Nije ulazila normalno kao i drugi vjernici, nego je provaljivala u Crkvu, nasilno i u u grupi, bilo je najmanje 6 osoba,
- Provala znači uništavanje tuđe imovine
- Nisu imali zaštitne maske ,
- nisu se držali preporuke Stožera o udaljenosti i broju osoba koliko ih može biti u grupi
- Prekršila je Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica
pročišćeni tekst zakona, NN 83/02, 73/13
c) Nepovredivost prostora vjerskih zajednica
Članak 12.
Zgrade i prostorije namijenjene obavljanju vjerskih obreda nepovredive su, osim u slučajevima i pod uvjetima i na način propisanim posebnim zakonom.
https://www.zakon.hr/z/284/Zakon-o-pravnom-polo%C5%BEaju-vjerskih-zajednica
- Prekršila je
Sporazum između Svete Stolice i Republike Hrvatske o pravnim pitanjima, potpisan u Zagrebu 18. prosinca 1996. na hrvatskom i talijanskom jeziku
UGOVOR IZMEĐU SVETE STOLICE I REPUBLIKE HRVATSKE O PRAVNIM PITANJIMA
Članak 7
1. Republika Hrvatska jamči Katoličkoj crkvi slobodu prakticiranja bogoslužja.
2. Republika Hrvatska jamči nepovredivost mjesta za bogoštovlje: crkve, kapele i crkvene prostore.
“Zar stvarno nekome treba objašnjavati što su novinari radili pred jedinom crkvom u ovom dijelu svijeta u koju su na Uskrs pozvani vjernici na svetu misu unatoč preporukama Svetog Oca i nadbiskupa te zabranama Nacionalnog stožera civilne zaštite?
- Novinari moraju biti pošteni, pravični i hrabri u prikupljanju, izvještavanju i tumačenju informacija.
- Novinari moraju: Provjeriti točnost informacija iz svih izvora i uložiti napor da izbjegnu nenamjernu pogrešku. Namjerno iskrivljavanje apsolutno je nedopušteno
- Osobama koje se pojavljuju kao činioci vijesti pružiti mogućnost da odgovore na optužbe o svom djelovanju.
- Identificirati izvore kad god je to moguće. Javnost u najvećoj mogućoj mjeri ima pravo na informaciju o pouzdanosti izvora informacija.
- Uvijek ispitati motive izvora informacija prije nego se obeća anonimnost.
- Razjasniti uvjete vezane za obećanja kao zamjenu za dobivene informacije. Održati obećanja.
- Provjeriti da naslovi, džinglovi i promotivni materijal, fotografije, videozapisi, audiozapisi, grafike, zvučni materijal i citati ne iskrivljuju priču. Oni ne smiju suviše pojednostaviti ili suviše naglasiti dijelove izvučene iz konteksta.
- Paziti da se ne iskrive sadržaj fotografije ili videozapisa. Uvećavanje slike radi tehničke čistoće je dopušteno.
- Treba jasno označiti montaže i fotografske ilustracije. Izbjegavati zbunjujuće prikaze „dramatizacije događaja“. Ako su te „dramatizacije“ neophodne za priču, treba jasno označiti da se radi o „dramatizaciji“.
- Izbjegavati tajne i slične metode prikupljanja informacija, osim kada tradicionalne, otvorene metode neće omogućiti da se dođe do informacija od vitalnog značenja za javnost. Upotrebu takvih metoda treba izložiti kao dio priče.
- Ne plagirati. Iznijeti priču o različitim ljudskim iskustvima hrabro, pa i u slučajevima kada je to nepopularno.
- Ispitati vlastite kulturne vrijednosti i izbjegavati nametanje tih vrijednosti drugima.
- Izbjegavati stereotipe vezane za rasu, spol, dob, vjeru, etničko podrijetlo, geografsko podrijetlo, seksualnu orijentaciju, invaliditet, fizički izgled ili društveni položaj.
- Podržavati slobodnu razmjenu mišljenja, čak i kad se radi o stavovima koji su teško prihvatljivi.
- Biti glas onih čiji se glas ne čuje; službeni i neslužbeni izvori informacija mogu biti jednako vrijedni.
- Razlikovati izvještavanje o događajima od komentara. Analiza i komentar moraju biti jasno označeni i ne iskrivljavati činjenice ili kontekst.
Umanjiti moguću štetu
- Etični novinari tretiraju svoje izvore informacija, osobe koje su predmet njihovih priča i svoje kolege kao ljudska bića koja zaslužuju poštovanje.
- Novinari moraju: Pokazati sućut prema onima koji mogu biti pogođeni izvještavanjem. Posebna osjetljivost mora se pokazati kada se radi o djeci i neiskusnim izvorima informacija ili protagonistima novinskih priča
- Biti osjetljivi kada traže ili koriste intervjue ili fotografije osoba pogođenih tragedijom ili su u žalosti.
- Shvatiti da prikupljanje informacija i izvještavanje o njima može uzrokovati štetu ili neugodnost.
- Traganje za informacijama ne daje licencu za aroganciju.
- Prihvatiti činjenicu da privatne osobe imaju veće pravo na kontrolu informacija o sebi od javnih osoba i ostalih koji teže za moći, utjecajem ili javnom pozornošću. Samo izuzetno važna potreba javnosti opravdava ulaženje u nečiju privatnost.
- Pokazati dobar ukus.
- Izbjegavati bolesnu znatiželju.
- Biti oprezan kod identificiranja maloljetnih osumnjičenika ili žrtava seksualnih zločina. Biti oprezan u imenovanju osumnjičenika prije službenog podizanja optužbe. Uravnotežiti pravo osumnjičenika na pošteno suđenje s pravom javnosti na informaciju
Click to access ethicscode-croatian.pdf
I na kraju UVODNIKA novinarka Slavica Vuković piše;
“Mi smo, dragi naši čitatelji, u današnjim uvjetima vaše oči i uši. Oni koji su napali novinarke, oni bi željeli da ste i gluhi i slijepi.”
Zar mi čitatelji i pretplatnici , dragi naši novinari i urednici po vama trebamo biti gluhi i slijepi kada vaši kolege novinari nasilno upadaju u Crkvu ili kada policajcu pri obavljanju dužnosti vaša kolegica kaže”mrš”?
Trebamo li biti gluhi i slijepi kada vi kršite kodeks ponašanja vaše struke i kada po kodeksu novinarka Vuković manipulira činjenicama i fotografijama?
Trebamo li biti gluhi i slijepi na stalne napade na Katoličku crkvu i nas vjernike, kada nas vaši kolege nazivaju svakakvim posprdnim imenima?
Trebamo li biti gluhi i slijepi kada je protiv svećenika podnijeta prekršajna prijava, a protiv novinarke nije, već izigrava žrtvu? (osjećala sam se tužno, jadno, bespomoćno)
Nakon svega ovog postavljam pitanje što bi se dogodilo kada bi mi obični građani provaljivali nasilno u Crkve, ili kada bi se suprostavili policiji pri obavljanju dužnosti i još ih “počastili sa mrš”? Bi li i tada ministar Božinović rekao da smo samo pokušali raditi svoj posao? Bi li i tada novinarka Vuković napisala da smo željeli biti gluhi i slijepi?
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.